Bez kategorii

Co warto wiedzieć?

Co roku do uprawy soi przekonują się nowe gospodarstwa. Plantatorzy osobiście docenili korzyści z uprawy soi szczególnie w ostatnich, tak trudnych latach – kiedy nawożenia pól stało się jednym z największych nakładów gospodarstw, a płodozmian nabiera co raz większego znaczenia.

Na plonowanie soi ma wpływ wiele czynników: stanowisko, szczepionka bakteryjna, zachwaszczenie, przebieg pogody, ale sukces zaczyna się od wyboru odmian oraz od jakości materiału siewnego.

O ile odmianę można wybrać, to na jakość nasion rolnik nie ma już większego wpływu.

Zapomnij o kilogramach – licz na sztuki !!!

Ile siać soi na hektar? To podstawowe pytanie każdego rolnika. Jeszcze 5 lat temu jednostką do wyliczenia były kilogramy. Ale jak pokazywała praktyka nie zawsze ta sama ilość nasion była odpowiednia dla różnych odmian.

W hodowli soi jednym z głównych aspektów jest opracowanie zaleceń uprawy odmiany, przy których jest możliwe osiągniecie maksymalnego potencjału plonowania. Zalecana obsada soi w zależności od odmiany waha się od 45 do 75 roślin na m2.

Czy jednostki siewne wszędzie są takie same?

Jeżeli uprawiasz soję i kupujesz nasiona kwalifikowane to pewnie wiesz, że soja, tak jak kukurydza, jest sprzedawana w jednostkach siewnych. Ale pewnie nie wiesz, że nie każda jednostka siewna jest taka sama.

Firma Agroyoumis jako jedyna firma w Polsce oferuje kwalifikowany materiał siewny w przeliczeniu na ilość kiełkujących nasion. Każda jednostka zawiera 150 000 kiełkujących nasion. Co to znaczy?

Przy założeniu, że odmiana X ma parametry:

Kiełkowanie – 90%,

MTN – 187,9 g,

Czystość – 100 % – jednostka siewna będzie ważyć – 31,3 kg.

Jaka jest różnica pomiędzy ilością nasion kiełkujących i ogólnych?

W jednostce siewnej o wadze 31,3 kg znajduje się 166 577 ogólnych nasion.

Czy warto zwiększać normę wysiewu?

Początki uprawy nowej rośliny zawsze są trudne. Szczególnie kiedy brakuje ŚOR, a presja chwastów doprowadza do tego, że uprawa przestaje być opłacalna. Tak było i z soją. Jeszcze 5-6 lat temu gospodarstwa przyjmowały większą obsadę – myśląc o tym, że uratuje to plantację przed powtórnym zachwaszczeniem.

Ale mało kto pamiętał o tym, że soja jest rośliną światłolubną i zagęszczenie obsady oddziałuje na plonowanie w ten sam sposób jak zachwaszczenie – jest bardzo niekorzystne.

Pamiętajcie, że jakość nasion to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na wynik plonowania.