Czy soję chronioną na poziomie wspólnotowym można wysiewać z własnych nasion?

Można, ale pod jednym warunkiem!
Szanowni Państwo,

jak Państwo zapewne wiedzą, nasiona odmian soi objętych ochroną wyłącznego prawa na poziomie wspólnotowym nie podlegają instytucji odstępstwa rolnego. Oznacza to, że nasion tych odmian pochodzących z własnego zbioru nie można wysiewać, lecz należy każdorazowo nabyć ich kwalifikowany materiał siewny. Zasada ta dotyczy również odmian soi oferowanych przez hodowlę Agroyoumis.

Rozumiejąc jednak obecną niełatwą sytuację rolników, a zwłaszcza rosnące koszty produkcji rolnej, postanowiliśmy wyjść Państwu naprzeciw i zaproponować rozwiązanie, umożliwiające legalny siew na potrzeby swojego gospodarstwa materiału pochodzącego z własnego zbioru odmian soi, do których wyłączne prawo posiada hodowla Agroyoumis. Aby podziękować Państwu za wybór naszych odmian, propozycję tę kierujemy wyłącznie do naszych klientów, którzy w poprzednich latach zakupili kwalifikowany materiał siewny bezpośrednio z naszej hodowli lub od naszych dystrybutorów.

 

Jeżeli chcieliby Państwo wykorzystać do siewu nasiona z własnego zbioru zakupionej u nas odmiany soi, proponujemy podpisanie umowy zawierającej pisemną zgodę hodowli Agroyoumis, jako posiadacza wyłącznego prawa, na wykonanie rozmnożenia własnego tej odmiany. Koszty wynikające dla Państwa z takiej umowy są niewielkie (średnio 40 zł/1 ha), nieporównywalnie niższe niż sankcje cywilnoprawne za naruszenie wyłącznego prawa do odmiany chronionej.

 

Procedura zawarcia takiej umowy z naszą hodowlą jest bardzo prosta. Wystarczy wypełnić poniższy formularz kontaktowy, na którego podstawie skontaktujemy się z Państwem i przygotujemy dla Państwa stosowną umowę.

 


    Po otrzymaniu takiej korespondencji skontaktujemy się z Państwem w celu sfinalizowania umowy.
    Mamy nadzieję, że nasza propozycja ułatwi Państwu planowanie produkcji roślinnej w Państwa gospodarstwie rolnym oraz przyczyni się do zmniejszenia jej kosztów. Prosimy jedynie pamiętać, że:
    – pisemną zgodę naszej hodowli należy uzyskać przed siewem nasion ze zbioru, a nie dopiero po wykonaniu zasiewów,
    – hodowla Agroyoumis nie ponosi odpowiedzialności za jakość materiału ze zbioru, użytego do siewu, ani też za powodzenie uprawy.