Bez kategorii

To że w tym roku uprawa słonecznika w Polsce pobiła rekordy to już fakt, natomiast na tą chwilę nasuwa się inne pytanie – czy poziom uprawy się zwiększy czy jednak spadnie?

Jeżeli mocno zastanawiasz się na uprawą słonecznika w swoim gospodarstwie – przeanalizuj najczęściej popełniane błędy w sezonie 2022.

Jeżeli miałeś słonecznik w tym roku i nie jesteś zadowolony – odpowiedz sobie na 11 podstawowych pytań:

1) W jaki sposób przygotował stanowisko?

ane staDobrze przygotownowisko to podstawa do rozwoju mocnego i głębokiego systemy korzeniowego, dzięki czemu słonecznik ma możliwość przeżyć suszę podczas wegetacji.

2)  Jaką odmianę uprawiałeś i czy na pewno to był dobry wybór? 

Najważniejszą cechą odmian słonecznika dla uprawy w Polsce to okres wegetacji. W zależności od odmiany, warunków pogodowych oraz terminu siewu wegetacja waha się od 125 – 160 dni. Niewłaściwy dobór odmiany skutkował późnym zbiorem i wysoką wilgotnością, co miało miejsce w tym roku w szczególności w rejonach północnych Polski. Wybierając odmianę słonecznika, kieruj się wczesnością dojrzewania.

3) Czy odpowiednio były dobrane ŚOR?

Wybór odmiany do planowanej technologii uprawy. Istnieją 3 technologii uprawy słonecznika: Konwencjonalna – odmiany nie tolerancyjne na herbicydy, Express lub Sumo (SU) – odmiany odporne na herbicydy grupy sulfomocznikowe, Clearfield – odmiany odporne na substancje czynną imazamoks. Brak odpowiednich opisów przy odmianach spowodowało stosowania błędnych technologii i jako wynik spotykaliśmy popalone rośliny na plantacji lub całkiem zniszczone.

4)  Czy dobrze chroniłeś swoją plantację przed szkodnikami i chorobami?

Błędna informacją jest, że słonecznik odporny jest na szkodniki i choroby. W pierwszym trymestrze wegetacji słonecznik jest bardzo wrażliwy na szkodniki – między innymi mszycę, która uszkadzające roślinę daje przestrzeń do rozwoju chorobom grzybowym. Kierunek do uzyskania wysokich plonów słonecznika to stosowanie insektycydów i fungicydów w odpowiednim czasie.

5) Czy słonecznik poradzi sobie w suszy?

Słonecznik jest niskonakładową uprawą i rośnie na piasku, ale na pewno nie urośnie sam z siebie. Słonecznik jest jedną z najodporniejszych roślin rolniczych odporną na długoterminowe braki wody. Na słabych stanowiskach w warunkach susz słonecznik plonuję na poziomie 1,5-2,5 t/ha, ale i z takim plonowaniem jest bardziej rentowną uprawą w porównaniu do innych upraw jarych ( kukurydza, soja, groch).

6) Jaką ilość NPK zastosować przedsiewnie?

Słonecznik jest mało wymagającą rośliną jeżeli chodzi o nawożenie. Wymaga na każdą tonę planowanego plonu 40kg/ha azotu i podobną ilość fosforu, potasu natomiast dwa razy więcej. Nim podejmiemy decyzję o dawkach nawozowych należy dokonać analizy zawartości składników w glebie i uwzględnić je w planowanej dawce. Przenawożenie słonecznika skutkuje przedłużeniem wegetacji i wysoką wilgotnością podczas zbioru oraz rozleniwia system korzeniowy, który nie penetruje gleby, co w końcowej fazie może wpłynąć na wyleganie całych roślin (słabe ukorzenienie). Zbyt niskie dawki nawozu mogą wpłynąć na niższy plon, ale niekoniecznie gdyż system korzeniowy będzie aktywniej szukał w profilu glebowym składników pokarmowych i wody.

7)  Jaką obsadę wybrać?

Precyzyjny wysiew to jeden z kluczowych momentów podczas siewu.  Standardowo słonecznik wysiewają z obsadą 75 tys. nasion na 1 ha  co daje około 65 tyś. roślin. Zwiększenie normy wysiewu powoduje, że rośliny będą bardzo wysokie, a łodyga cienka i podatna do łamliwości. Zbyt mała obsada  –  rośliny są niższe, ale z dużym koszyczkiem i większym ryzykiem wylegania plantacji przy silnych wiatrach.

8)  Skracanie słonecznika – czy jest konieczne? 

Skracanie stosują tylko dla odmian, które genetycznie są wysokie i wyrastają powyżej 3 metrów wysokości. Skracanie może pomóc w zmniejszeniu wysokości rośliny maksymalnie o 30-40 cm. Natomiast na rynku jest odmiany ( NS Kruna, NSH 8002 ), dla których skracanie nie jest rekomendowane, a nawet zabronione.

9) Czy ptaki są zagrożeniem przed zbiorem?

Jesienią koszyczki słonecznika są bardzo narażony na zniszczenie przez ptaki, szczególnie na polach w terenach zabudowanych. Niestety nie istnieje na rynku żaden wynalazek, który by chronił plantacji w 100 %. W związku z tym nie zaleca się uprawy słonecznika w pobliżu zabudowań.

10) Czym zbierać i ile ziarna zostaje na polu?

Nie każdy kombajn pasuję do zbioru słonecznika. Straty podczas zbiorów mogą sięgać nawet do 500 kg/ha, a to niemal ponad 1000 zł. Na rynku Polskim są dostępne przystawki do zbioru słonecznika, ograniczają one starty do minimum. Stosuje się również adaptujcie przystawek kukurydzianych czy zbożowych w celu zmniejszenia strat i łatwości zbioru. Ograniczenie strat podczas zbioru jest ważnym elementem, ponieważ walka z samosiewami jest trudna, ziarno pozostałe na polu potrafi kiełkować kilka lat w kolejnych uprawach.

11 ) Masz pytania? Zadzwoń do nas i uzyskasz odpowiedz.