Bez kategorii

Szczepienie nasion soi jest tak samo ważnym elementem jej agrotechniki, jak i wybór odmiany, ochrona plantacji przeciwko chwastom czy zbiór. Poczatkujący plantatorzy zazwyczaj nie doceniają tego zabiegu, próbując na nim zaoszczędzić – ale czy to na pewno „oszczędność”? Skąpy traci dwa razy!

Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: Dlaczego mam wysiewać zaszczepione nasiona i na co to ma wpływ?

Soja jako roślina bobowata – samodzielnie, BEZ POMOCY ROLNIKA, pobiera azot z powietrza i z korzenia transportuje ten najważniejszy składnik odżywczy do liści i nasion. Niestety, soja jako roślina nowa dla polskiego rolnictwa, musi mieć obok kiełkującego nasiona bakterie, które odpowiadają za proces symbiozy i brodawkowania  – a są to bakterie Rhizobium japonicum.

Warto więc wiedzieć, na co wpływa ten „niepozorny” zabieg:

  • Mało który rolnik może pochwalić się wysoką zawartością N (azotu) w glebie. Przyjmując, że średnio Państwa stanowisko jest w dobrej kulturze i zawiera azot na poziomie ok. 60 kg/ha, to  przy założeniu plonowania soi na poziomie 3 ton z hektara – stanowisko powinno zawierać 270 kg azotu. Nawożenie przedsiewnie to zazwyczaj Polifoska 6 w ilości maksymalnie 300 kg/ha – co daje 18 kg azotu.  Z CZEGO WYNIKA, ŻE 192 kg azotu SOJA ASYMILUJE SAMODZIELNIE.
  • W fazie 5-6 liścia, kiedy soja już zaczyna gromadzić azot, rośliny zaczynają wchodzą w fazę intensywnej wegetacji i tym samym szybciej zakrywają międzyrzędzia, co hamuje wzrost chwastów.
  • W ostatnich latach zmagamy się z okresowymi niedoborami wody i suszą. Na podstawie obserwacji polowych w różnych województwach można stwierdzić, że naturalny azot na korzeniach soi podnosi tolerancję roślin na stres suszy, dzięki czemu rośliny łatwiej znoszą niedobór wody i wysokie temperatury powietrza.
  • Azot – to najważniejszy makroelement, który odpowiada za akumulowanie białka w ziarnie soi. W wyniku badań realizowanych w ramach projektu BIOSTRATEG III wykazano, że tylko samym zaprawieniem nasion można zwiększyć zawartość białka o 15-20%, dodatkowo zwiększamy MTN o 10%. Aplikacja szczepionki bakteryjnej może również zwiększyć plonowanie nawet o 60%.

O czym warto pamiętać?

  • Dla prawidłowego brodawkowania nie zaleca się nawożenia przedsiewnego w dawce większej niż 15-20 kg/ha czystego azotu.
  • Sprawdzaj jakość i opinie stosowanej szczepionki bakteryjnej. Na rynku polskim w sprzedaży dostępnych jest wiele produktów – ale czy każdy producent gwarantuje jakość?
  • Jeżeli zaprawiasz nasiona soi samodzielne – pamiętaj, że bakterie Rhizobium japonicum są wrażliwe na promieniowanie słoneczne.
  • Zaprawiony materiał należy magazynować w pomieszczeniu z ograniczoną ilością światła oraz temperaturą od +5 do +25.

Rolnictwo to nie praca na jeden dzień. Podejmując decyzję dziś – planujesz przyszłość.