Szczepienie nasion soi jest tak samo ważnym elementem jej agrotechniki, jak i wybór odmiany, ochrona plantacji przeciwko chwastom czy zbiór. Poczatkujący plantatorzy zazwyczaj nie doceniają tego zabiegu, próbując na nim zaoszczędzić – ale czy to na pewno „oszczędność”? Skąpy traci dwa razy!
Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: Dlaczego mam wysiewać zaszczepione nasiona i na co to ma wpływ?
Soja jako roślina bobowata – samodzielnie, BEZ POMOCY ROLNIKA, pobiera azot z powietrza i z korzenia transportuje ten najważniejszy składnik odżywczy do liści i nasion. Niestety, soja jako roślina nowa dla polskiego rolnictwa, musi mieć obok kiełkującego nasiona bakterie, które odpowiadają za proces symbiozy i brodawkowania – a są to bakterie Rhizobium japonicum.
Warto więc wiedzieć, na co wpływa ten „niepozorny” zabieg:
- Mało który rolnik może pochwalić się wysoką zawartością N (azotu) w glebie. Przyjmując, że średnio Państwa stanowisko jest w dobrej kulturze i zawiera azot na poziomie ok. 60 kg/ha, to przy założeniu plonowania soi na poziomie 3 ton z hektara – stanowisko powinno zawierać 270 kg azotu. Nawożenie przedsiewnie to zazwyczaj Polifoska 6 w ilości maksymalnie 300 kg/ha – co daje 18 kg azotu. Z CZEGO WYNIKA, ŻE 192 kg azotu SOJA ASYMILUJE SAMODZIELNIE.
- W fazie 5-6 liścia, kiedy soja już zaczyna gromadzić azot, rośliny zaczynają wchodzą w fazę intensywnej wegetacji i tym samym szybciej zakrywają międzyrzędzia, co hamuje wzrost chwastów.
- W ostatnich latach zmagamy się z okresowymi niedoborami wody i suszą. Na podstawie obserwacji polowych w różnych województwach można stwierdzić, że naturalny azot na korzeniach soi podnosi tolerancję roślin na stres suszy, dzięki czemu rośliny łatwiej znoszą niedobór wody i wysokie temperatury powietrza.
- Azot – to najważniejszy makroelement, który odpowiada za akumulowanie białka w ziarnie soi. W wyniku badań realizowanych w ramach projektu BIOSTRATEG III wykazano, że tylko samym zaprawieniem nasion można zwiększyć zawartość białka o 15-20%, dodatkowo zwiększamy MTN o 10%. Aplikacja szczepionki bakteryjnej może również zwiększyć plonowanie nawet o 60%.
O czym warto pamiętać?
- Dla prawidłowego brodawkowania nie zaleca się nawożenia przedsiewnego w dawce większej niż 15-20 kg/ha czystego azotu.
- Sprawdzaj jakość i opinie stosowanej szczepionki bakteryjnej. Na rynku polskim w sprzedaży dostępnych jest wiele produktów – ale czy każdy producent gwarantuje jakość?
- Jeżeli zaprawiasz nasiona soi samodzielne – pamiętaj, że bakterie Rhizobium japonicum są wrażliwe na promieniowanie słoneczne.
- Zaprawiony materiał należy magazynować w pomieszczeniu z ograniczoną ilością światła oraz temperaturą od +5 do +25.