Bez kategorii

Warunki pogodowe są w tym roku zmienne i możemy zaobserwować przeciągający się agrotechniczny termin siewu soi, kukurydzy i słonecznika, a co za tym idzie prawdopodobne skrócenie okresu wegetacyjnego. W takich warunkach warto zdecydować się na wysiew odmian o krótszym okresie wegetacji, które określa liczba FAO lub bardzo wczesnych odmian soi.

Na soję jeszcze jest czas

W tym roku w porównaniu do poprzedniego rolnicy nie mieli kłopotu z wiosennymi opadami, w niektórych regionach ich było aż za dużo. Czy to jest problemem dla uprawy soi?  Oczywiście, że nie !!!!

Dla szybkich i równomiernych wschodów niezbędny jest jakościowy materiał siewny, wilgotna gleba, odrobina ciepła i oczywiście dobry humor Gospodarza :))).

A co możemy jeszcze posiać?

Agroyoumis zawsze była znana jako firma hodowlano-nasienna z największą ofertą odmian soi i słonecznika. W swoim portfolio posiadamy odmiany od bardzo wczesnych do późnych. Jeszcze przez najbliższy tydzień można wysiewać odmiany z kategorii średnio wczesnych, takich jak  Favorit i Orpheus. Są to odmiany  z wysokim osadzeniem dolnego strąka i wysokim potencjałem plonowania. Jeżeli  planujesz wysiew soi na drugą połowę maja –  śmiało można wybierać odmiany Lajma i Viscount.  – wczesne odmiany soi, które dojrzewają na początku września. Wysiew soi w czerwcu możliwy jest tylko z odmianą Bilyavka – bardzo wczesna odmiana soi, która w tak krótkim czasie może zaplonować i poprawić strukturę gleby.

A co z kukurydzą ???

Najczęściej w Polsce uprawiane są odmiany kukurydzy z FAO pomiędzy 240-260. Ale na późniejsze siewy zdają egzamin tylko bardzo wczesne odmiany i w tym miejscu firma rekomenduje do wysiewu wczesne mieszańce kukurydzy z przeznaczeniem zarówno na ziarno, jak i kiszonkę:

Pyroxenia FAO 130
Siliciana FAO 140
Cewel FAO 150
Elamia FAO 200/2100

Powyższe odmiany zalecane są do późnego wysiewu jak, również uprawy międzyplonu czy poplonu (np. po jęczmieniu ozimym czy wczesnych ziemniakach). W chwili obecnej posiadamy w swojej ofercie wyjątkowo wczesną odmianę kukurydzy Pyroxenia FAO 130, czy Siliciana o liczbie FAO 140. Wysiew tych odmian jest zalecany w przypadku uprawy na ziarno do 15 czerwca, natomiast w przypadku uprawy na kiszonkę nawet do 10 lipca.

Wysiew słonecznika z pełną parą

W uprawie słonecznika wczesność odmiany jest jednym z kluczowych aspektów. Chociaż ta uprawa nadal jest nowością dla polskiego rolnictwa, to jednak wtak krótkim czasie przeprowadzono wiele doświadczeń polowych, dzięki którym możemy się opierać nie na wiedzy teoretycznej z książek zagranicznych, a przede wszystkim na praktycznych wynikiach polskich rolników. Słonecznik może być wysiewany do 15 maja i to praktyka!!!

Dla tych, którzy się zastanawiają nad uprawą słonecznika – mamy idealne rozwiązanie w postaci odmiany NS SUMO STAR. Wczesna, niewysoka odmiana z grubą łodygą. Odporna, z wysokim potencjale plonowania – ponad 4,5 t/ha. NS Sumo Star charakteryzuje się odpornością na herbicydy sulfonylomocznikowe i jest genetycznie odporny na Phomopsis i Sklerotinia łodygi i kapelusza słonecznika. Ma dobrze rozwinięty korzeń, co powoduje, że odmiana jest odporna na wyleganie, wysokie temperatury i suszę.